Skip to content

1998 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2023

Property Information

Block6401
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,408
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
27%
Improvement Value:$106,000
73%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,623+0.7%
2024$4,593+5.0%
2023$4,375+2.9%
2022$4,250+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929