Skip to content

2177 Quail StVineland, NJ 08361

Built 2002

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Mar 23, 2015

Property Information

Block6404
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,060
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
17%
Improvement Value:$187,600
83%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,196+0.7%
2024$7,148+5.0%
2023$6,809+2.9%
2022$6,615+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft2,060DeedBook 4126, Page 7617Recorded3/25/2015

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 2420, Page 261