Skip to content

2130 Brookfield StVineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block6404
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,201
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
16%
Improvement Value:$215,200
84%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,199+0.7%
2024$8,145+5.0%
2023$7,758+2.9%
2022$7,537+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000

From:

To:

Sq Ft3,201DeedBook 4158, Page 6868Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 2158, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1973