Skip to content

2089 Quail StVineland, NJ 08361

Built 1974

Last Sale Price
$5,250
Last Sale Date
Aug 27, 1971

Property Information

Block6404
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,328
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
19%
Improvement Value:$169,600
81%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,693+0.7%
2024$6,649+5.0%
2023$6,333+2.9%
2022$6,153+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$5,250
DeedBook 1184, Page 358