Skip to content

2318 Finch StVineland, NJ 08361

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block6405
Lot52
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,992
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,100
21%
Improvement Value:$150,700
79%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,075+0.7%
2024$6,035+5.0%
2023$5,749+2.9%
2022$5,585+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$237,000
Sq Ft1,992DeedBook 4187, Page 1223Recorded11/18/2019

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 1746, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1972