Skip to content

3362 Dove CtVineland, NJ 08361

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2008

Property Information

Block6409
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,039
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
22%
Improvement Value:$137,100
78%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,569+0.7%
2024$5,532+5.0%
2023$5,270+2.9%
2022$5,119-19.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2598, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1978