Skip to content

2596 Brookfield StVineland, NJ 08361

Built 1981

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Mar 28, 1989

Property Information

Block6409
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,553
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
18%
Improvement Value:$179,000
82%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,951+0.7%
2024$6,905+5.0%
2023$6,577+2.9%
2022$6,390+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 1777, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1981