Skip to content

2140 Conley DrVineland, NJ 08361

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2013

Property Information

Block6501
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,084
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
22%
Improvement Value:$176,600
78%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,196+0.7%
2024$7,148+5.0%
2023$6,809+2.9%
2022$6,615+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,567
DeedBook 1787, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1989