Skip to content

3750 Halsey CtVineland, NJ 08361

Built 1991

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block6501
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1S-A-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,736
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
25%
Improvement Value:$157,500
75%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,686+0.7%
2024$6,642+5.0%
2023$6,327+2.9%
2022$6,147+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000
Sq Ft1,736DeedBook 4214, Page 3995Recorded8/25/2021

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft1,412DeedBook 4026, Page 3777Recorded6/13/2007

Property Sale

Sale
$147,752
DeedBook 1925, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1991