Skip to content

3670 Halsey CtVineland, NJ 08361

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block6501
Lot37
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0065

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,978
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
17%
Improvement Value:$257,800
83%
Total Assessment$310,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,890+0.7%
2024$9,824+5.0%
2023$9,358+2.9%
2022$9,091+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft3,309DeedBook 4001, Page 1591Recorded5/12/2006

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$35,500

From:

To:

DeedBook 2523, Page 6Recorded7/6/2001

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 1972, Page 129