Skip to content

3681 Halsey CtVineland, NJ 08361

Built 1990

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block6501
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,464
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
18%
Improvement Value:$224,900
82%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,692+0.7%
2024$8,635+5.0%
2023$8,225+2.9%
2022$7,991+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft2,726DeedBook 2741, Page 132Recorded5/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$187,332
DeedBook 1818, Page 321