Skip to content

2232 Sanford DrVineland, NJ 08361

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2002

Property Information

Block6501
Lot66
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,621
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
20%
Improvement Value:$225,300
80%
Total Assessment$280,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,922+0.7%
2024$8,863+5.0%
2023$8,442+2.9%
2022$8,201+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,902DeedBook 2389, Page 10Recorded10/1/1999

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1942, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1985