Skip to content

2378 Sanford DrVineland, NJ 08361

Built 1988

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 2, 2023

Property Information

Block6501
Lot74
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,270
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
23%
Improvement Value:$172,500
77%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,126+0.7%
2024$7,079+5.0%
2023$6,743+2.9%
2022$6,551+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,270DeedBook 4237, Page 9207Recorded2/3/2023

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

Sq Ft2,270DeedBook 4196, Page 1727Recorded7/27/2020

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft2,606DeedBook 2901, Page 333Recorded1/4/2006

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 1766, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 1613, Page 240