Skip to content

3681 Hance Bridge RdVineland, NJ 08361

Built 1986

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jan 29, 1998

Property Information

Block6505
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
22%
Improvement Value:$117,500
78%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,786+0.7%
2024$4,754+5.0%
2023$4,529+2.9%
2022$4,399+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2279, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1986