Skip to content

2492 Sanford DrVineland, NJ 08361

Built 1974

Last Sale Price
$32,750
Last Sale Date
Jan 4, 1974

Property Information

Block6505
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,254
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
22%
Improvement Value:$114,100
78%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,418+0.7%
2024$4,387+5.3%
2023$4,167+3.1%
2022$4,041+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$32,750
DeedBook 1217, Page 1041

Property Built

Built

Year Built: 1974