Skip to content

2070 Berkeley DrVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Sep 24, 2013

Property Information

Block6604
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,094
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
16%
Improvement Value:$125,700
84%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,782+0.7%
2024$4,751+5.0%
2023$4,526+2.9%
2022$4,396+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 4110, Page 4383Recorded10/11/2013

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 1215, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1971