Skip to content

5440 Trento Ave(Block 6604 Lot 32)Vineland, NJ 08361

Built 1900
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 1986

Property Information

Block6604
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -4UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,422
Acreage4.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
35%
Improvement Value:$112,700
65%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,492+0.7%
2024$5,456+5.0%
2023$5,197+2.9%
2022$5,049+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900