Skip to content

4911 Italia AveVineland, NJ 08361

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2006

Property Information

Block6605
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,876
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
23%
Improvement Value:$201,800
77%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,336+0.7%
2024$8,281+5.0%
2023$7,888+2.9%
2022$7,663+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007