Skip to content

1849 Cornucopia Ave(Block 6605 Lot 23)Vineland, NJ 08361

Built 1900
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2012

Property Information

Block6605
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -4UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,432
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
21%
Improvement Value:$159,800
79%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,441+0.7%
2024$6,399+5.0%
2023$6,095+2.9%
2022$5,921+9.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2179, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1900