Skip to content

1819 Cornucopia AveVineland, NJ 08361

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2009

Property Information

Block6605
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,542
Acreage6.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
26%
Improvement Value:$145,600
74%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,241+0.7%
2024$6,199+5.0%
2023$5,905+2.9%
2022$5,737+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 1376, Page 302