Skip to content

478 E Sherman AveVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2005

Property Information

Block6701
Lot55
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,144
Acreage1.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
34%
Improvement Value:$81,000
66%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,932+0.7%
2024$3,906+5.0%
2023$3,721+2.9%
2022$3,615+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930