Skip to content

3026 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2015

Property Information

Block7103
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,111
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
28%
Improvement Value:$82,100
72%
Total Assessment$114,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,636+0.7%
2024$3,612+5.0%
2023$3,441+2.9%
2022$3,343+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 2026, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1920