Skip to content

420 E Sherman AveVineland, NJ 08360

Built 1981

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block6701
Lot58
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,698
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
23%
Improvement Value:$173,900
77%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,161+0.7%
2024$7,114+5.0%
2023$6,776+2.9%
2022$6,583+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,698DeedBook 4124, Page 4334Recorded1/2/2015

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2202, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1981