Skip to content

606 E Elmer RdVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 25, 2013

Property Information

Block5808
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,664
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
22%
Improvement Value:$126,300
78%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,155+0.7%
2024$5,121+5.0%
2023$4,878+2.9%
2022$4,739+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 4107, Page 8049Recorded8/2/2013

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 1795, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1989