Skip to content

984 Alexander DrVineland, NJ 08361

Built 1941

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block6801
Lot105
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,232
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
28%
Improvement Value:$87,700
72%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,878+0.7%
2024$3,853+12.7%
2023$3,420+3.2%
2022$3,315+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,232DeedBook 4229, Page 9041Recorded7/18/2022

Property Sale

Sale
$14,300
DeedBook 1163, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1941