Skip to content

2582 Meade DrVineland, NJ 08361

Built 2003

Last Sale Price
$177,825
Last Sale Date
Mar 7, 2003

Property Information

Block6801
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,772
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
20%
Improvement Value:$170,600
80%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,788+0.7%
2024$6,744+5.0%
2023$6,424+2.9%
2022$6,240+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$177,825
DeedBook 2650, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 2003