Skip to content

2477 Meade DrVineland, NJ 08361

Built 2003
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block6801
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,892
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,600
18%
Improvement Value:$192,200
82%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$6,221+5.5%
2019$5,896+3.8%
2018$5,680+4.0%
2017$5,461+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$458,000
Sq Ft1,892DeedBook 4275, Page 7993Recorded9/24/2025

Property Sale

SaleMulti
$194,398
DeedBook 2677, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 2003