Skip to content

1206 E Sherman AveVineland, NJ 08361

Built 1915

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 12, 2010

Property Information

Block6801
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage959
Acreage3.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
43%
Improvement Value:$74,500
57%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,130+0.7%
2024$4,102+5.0%
2023$3,908+2.9%
2022$3,796+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4077, Page 3838

Property Built

Built

Year Built: 1915