Skip to content

812 E Sherman AveVineland, NJ 08361

Built 1949

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Dec 21, 2018

Property Information

Block6801
Lot74
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1S-B-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage896
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
35%
Improvement Value:$74,100
65%
Total Assessment$113,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,604+0.7%
2024$3,581+5.0%
2023$3,411+2.9%
2022$3,313+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 4175, Page 5542Recorded1/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1949