Skip to content

983 W Sherman AveVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block7001
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage775
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
35%
Improvement Value:$81,800
65%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,005+0.7%
2024$3,979+5.0%
2023$3,790+2.9%
2022$3,682+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft775DeedBook 4250, Page 5958Recorded1/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 1948