Skip to content

940 S Korff DrVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2045

Property Information

Block5604
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage720
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,700
37%
Improvement Value:$52,300
63%
Total Assessment$83,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,643+0.7%
2024$2,625+5.0%
2023$2,501+2.9%
2022$2,429+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 610, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1952