Skip to content

2848 S Delsea Dr(Unit C1A)Vineland, NJ 08360

Built 1992
Commercial

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Oct 19, 2012

Property Information

Block7001
Lot1701
QualifierC1A
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,400
22%
Improvement Value:$604,100
78%
Total Assessment$774,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,660+0.7%
2024$24,497+5.0%
2023$23,336+2.9%
2022$22,670+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$705,000
DeedBook 4098, Page 3848

Property Sale

SaleMulti
$371,500
DeedBook 1969, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1992