Skip to content

3422 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1996
Commercial

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Oct 10, 2015

Property Information

Block7001
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
75%
Improvement Value:$146,000
25%
Total Assessment$576,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,340+0.7%
2024$18,219+5.0%
2023$17,355+2.9%
2022$16,860+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 4134, Page 1645Recorded10/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1996