Skip to content

599 W Sherman AveVineland, NJ 08360

Vacant Land

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Aug 21, 2018

Property Information

Block7002
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage716
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$35,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,137-51.4%
2024$2,341+5.0%
2023$2,230+2.9%
2022$2,166+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft716DeedBook 4170, Page 3579Recorded8/27/2018

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook 2793, Page 298