Skip to content

425 W Sherman AveVineland, NJ 08360

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block7002
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,270
Acreage4.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
35%
Improvement Value:$98,700
65%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,805+0.7%
2024$4,773+19.7%
2023$3,986+2.9%
2022$3,872+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,270DeedBook 4223, Page 6206Recorded3/7/2022

Property Sale

Sale
$117,500
Sq Ft1,270DeedBook 4223, Page 6201Recorded3/7/2022

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2654, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1913