Skip to content

192 Hendricks AveVineland, NJ 08360

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2025

Property Information

Block7003
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,064
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
26%
Improvement Value:$87,500
74%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,507+0.7%
2024$3,482-2.1%
2023$3,555+2.9%
2022$3,454+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$81,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 4174, Page 2460Recorded12/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960