Skip to content

295 W Sherman AveVineland, NJ 08360

Built 1923

Last Sale Price
$11,000
Last Sale Date
Jun 14, 1979

Property Information

Block7003
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,460
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
27%
Improvement Value:$101,700
73%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,166+0.7%
2024$4,137+5.3%
2023$3,929+3.1%
2022$3,810+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 1296, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1923