Skip to content

173 W Arbor AveVineland, NJ 08360

Built 1994

Last Sale Date
Dec 10, 2004

Property Information

Block702
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,570
Acreage1.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
23%
Improvement Value:$145,500
77%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,980+0.7%
2024$5,940+5.0%
2023$5,658+2.9%
2022$5,497+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$28,250
DeedBook 2014, Page 172

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 1838, Page 121