Skip to content

2778 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 27, 2013

Property Information

Block7102
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description1S-S-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
12%
Improvement Value:$481,400
88%
Total Assessment$547,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,429+0.7%
2024$17,314+5.0%
2023$16,493+2.9%
2022$16,022+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4101, Page 9008

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1451, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1983