Skip to content

443 E Sherman AveVineland, NJ 08361

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block7102
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,035
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
16%
Improvement Value:$155,700
84%
Total Assessment$185,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,913+0.7%
2024$5,874+5.0%
2023$5,595+2.9%
2022$5,435+1.4%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$369,000
Sq Ft2,035DeedBook 4267, Page 8173Recorded3/17/2025

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft2,035DeedBook 4150, Page 3917Recorded2/24/2017

Foreclosure Case F-050602-09

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Built

Built

Year Built: 2007