Skip to content

3008 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Nov 30, 1993

Property Information

Block7104
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,816
Acreage1.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
25%
Improvement Value:$143,700
75%
Total Assessment$191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,101+0.7%
2024$6,060+5.0%
2023$5,773+2.9%
2022$5,608+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2030, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1968