Skip to content

3003 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1916

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block7104
Lot65
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,786
Acreage2.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
26%
Improvement Value:$134,100
74%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,795+0.7%
2024$5,757+5.0%
2023$5,484+2.9%
2022$5,327+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,786DeedBook 4257, Page 4643Recorded7/1/2024

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 1574, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1916