Skip to content

1724 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Date
Feb 11, 2065

Property Information

Block5801
Lot46
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,812
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
16%
Improvement Value:$180,000
84%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,858+0.7%
2024$6,813+459.7%
2023$1,217+2.9%
2022$1,183-64.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,812DeedBook 4230, Page 2722Recorded7/26/2022

Property Sale

Sale
$101,650
Sq Ft1,812DeedBook 4212, Page 3225Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 4197, Page 4233

Property Built

Built

Year Built: 1920