Skip to content

817 Mildred LnVineland, NJ 08361

Built 1963

Last Sale Price
$21,625
Last Sale Date
Sep 16, 1970

Property Information

Block7107
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,132
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
22%
Improvement Value:$135,400
78%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,553+0.7%
2024$5,516+5.0%
2023$5,255-4.2%
2022$5,485+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$21,625
DeedBook 1171, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 1963