Skip to content

3635 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Date
Mar 14, 2062

Property Information

Block7109
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,320
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,100
26%
Improvement Value:$107,900
74%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,649+0.7%
2024$4,618+5.0%
2023$4,399+2.9%
2022$4,273+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$113,200

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 4110, Page 6784Recorded10/21/2013

Property Built

Built

Year Built: 1955