Skip to content

85 E Butler AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2026

Property Information

Block7111
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,552
Acreage0.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
23%
Improvement Value:$126,800
77%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,228+0.7%
2024$5,194+33.8%
2023$3,881+2.9%
2022$3,770+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,552DeedBook 4229, Page 9708Recorded7/19/2022

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 2454, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1920