Skip to content

3418 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Jun 10, 1999

Property Information

Block7111
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-S-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,570
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
28%
Improvement Value:$84,800
72%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,757+0.7%
2024$3,732+5.0%
2023$3,555+2.9%
2022$3,454+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 2378, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1925