Skip to content

3444 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1969

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 24, 2003

Property Information

Block7111
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-CB
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,110
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
26%
Improvement Value:$84,100
74%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,595+0.7%
2024$3,571+5.0%
2023$3,402+2.9%
2022$3,305+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2707, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1969