Skip to content

3401 S East BlvdVineland, NJ 08360

Built 1989
Industrial

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
May 8, 2006

Property Information

Block7111
Lot76
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description1S-M
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage33.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,345,300
36%
Improvement Value:$2,413,600
64%
Total Assessment$3,758,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$119,683+0.7%
2024$118,894+5.0%
2023$113,256+2.9%
2022$110,023+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000,000
DeedBook 4002, Page 9511

Property Built

Built

Year Built: 1989