Skip to content

2107 E Sherman AveVineland, NJ 08361

Built 1920

Last Sale Price
$422,500
Last Sale Date
Feb 21, 2020

Property Information

Block7201
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,386
Acreage7.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
17%
Improvement Value:$327,400
83%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,529+0.7%
2024$12,446+5.0%
2023$11,856+0.0%
2022$11,856+57.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$422,500
Sq Ft2,386DeedBook 4191, Page 5463Recorded3/6/2020

Property Sale

SaleMulti
$337,900

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 4126, Page 7345Recorded3/25/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920